Fizinių asmenų bankrotas

Fizinis asmenų bankrotas yra sudėtingas ir daug teisinių žinių reikalaujantis procesas. Juo siekiama padėti asmeniui atkurti savo mokumą. Ši procedūra padeda užtikrinti kreditorių ir skolininkų interesų pusiausvyrą.  

Fizinis asmuo bankroto procedūrą gali pradėti pats. Pareiškimas yra teikiamas gyvenamosios apylinkės teismui. Tačiau jeigu asmuo gyvena kitoje valstybėje negu yra pagrindinis jo ekonominių interesų centras, bankroto byla gali būti keliama toje šalyje, nepriklausant nuo pilietybės.

Teismas gali atsisakyti kelti fizinių asmenų bankroto bylą dėl kelių priežasčių:

  • Jeigu asmuo tapo nemokus dėl teismo pripažintų nesąžiningų sandorių.

  • Jeigu asmuo turi teistumą.

  • Jeigu neseniau nei prieš penkis metus asmuo buvo pripažintas kaltu baudžiamojoje byloje dėl vengimo mokėti mokesčius.

  • Jeigu nuo fizinio asmens bankroto proceso pabaigos dar nepraėjo dešimt metų.

  • Jeigu fizinis asmuo yra dalyvis civilinėje byloje dėl juridinio asmens bankroto.

  • Jeigu asmuo piktnaudžiauja alkoholiu, turi priklausomybių nuo azartinių lošimų, narkotinių medžiagų.

Jeigu teismas nusprendžia iškelti fizinio asmens bankroto bylą, bankroto procedūrų metu nebus nurašomi įsipareigojimai vaikų išlaikymui (alimentai), žalos atlyginimas dėl sveikatos sutrikdymo ir baudos už administracinės teisės pažeidimus.

Fizinių asmenų bankroto procedūra

Fizinių asmenų bankroto procedūra yra sudėtinga. Tai kraštutinė priemonė, kuri turėtų būti svarstoma tik po visų alternatyvų. Jos metu asmuo įsipareigoja dirbti ir gauti oficialias pajamas, būti aktyviu mokesčių mokėtoju. Bankrotą paskelbusiam asmeniui nėra mokamos socialinės pašalpos. Skoloms padengti yra realizuojamas visas asmens turtas (pagal naują LR fizinių asmenų bankroto redakciją paliekamas tik vienas gyvenamasis būstas).

Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba skelbia minimalią informaciją apie fizinius asmenis, kuriems yra iškelta bankroto byla ir, kurių turtinių interesų teritorija yra Lietuvos Respublikoje.

Vis daugiau lietuvių fizinių asmenų bankroto procedūrą inicijuoja užsienyje, dėl liberalesnio fizinių asmenų bankroto įstatymo. Tokia praktika nedraustina. Tačiau ji reikalauja daug specifinių ir nuolat atnaujinamų žinių. Tarkim, Didžiojoje Britanijoje lietuviai neteko galimybės lengvesnėmis sąlygomis bankrutuoti po „Brexit”.

Nusprendusiems bankroto procedūrą inicijuoti užsienyje rekomenduojama pasikonsultuoti su profesionaliais Conlex.lt komandos teisininkais.

Įvertinę Jūsų verslo būklę ir matydami, kad bankrotas ar restruktūrizacija yra neišvengiami, padėsime ne tik priimti optimaliausius sprendimus, bet ir tinkamai pasiruošti bei įgyvendinti šias procedūras. Parengiame procesinius dokumentus teismui dėl bankroto bylos iškėlimo ir vykdymo, pateikiame bankroto administratoriaus sutikimą, teikiame konsultacijas visos bankroto procedūros metu, atstovaujame kreditorių susirinkimuose.

Patikėkite savo rūpesčius specialistams, juk efektyviausias rezultatas pasiekiamas tik tada, kai problemas sprendžia tos srities žinovai. Kiekvienas turi dirbti tai, ką išmano geriausiai, neeikvojant veltui brangaus laiko ir bereikalingų lėšų.

Savo rezultatyviu darbu siekiame įrodyti, kad esame patikimas partneris, kuris pasirūpins visais klausimais, susijusiais su Jūsų įmonės verslo teise.